Vernisaj: Expoziția foto-documentară „Rusaliile Negre: Deportarea în Bărăgan”

Vernisajul expoziției foto-documentare „Rusaliile Negre: Deportarea în Bărăgan” va avea loc marți, 4 iunie 2024, începând cu ora 10.00, la Casa Memorială ”Iuliu Maniu” de la Bădăcin.

Expoziția aduce în prim-plan un capitol dureros și mai puțin cunoscut din istoria recentă a României – deportările în Bărăgan, cunoscute sub numele de „Rusaliile Negre”. Prin intermediul fotografiilor documentare și a materialelor de arhivă, vizitatorii vor putea să înțeleagă mai bine suferințele și dificultățile îndurate de cei deportați, oferind o perspectivă emoționantă asupra acestor evenimente tragice.

„Rusaliile Negre: Deportarea în Bărăgan” reprezintă un omagiu adus victimelor deportărilor și o inițiativă de a păstra vie memoria acestora pentru generațiile viitoare. Expoziţia aparține Centrului Internaţional de Studii asupra Comunismului din cadrul Memorialului Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei – Fundaţia Academia Civică. Realizator: Romulus Rusan, în colaborare cu Ioana Boca, Virginia Ion, Angela Bilcea, Andreea Cârstea. Expoziţia face parte din proiectul „MEMORIA DEPORTĂRILOR din ROMÂNIA”, susţinut prin programul EUROPA PENTRU CETĂŢENI. MEMORIA ACTIVĂ A EUROPEI al COMISIEI EUROPENE.

La vernisaj vor participa elevi de la școlile din Marca, Valcău de Jos și Pericei, care vor avea oportunitatea de a se conecta cu istoria națională și de a învăța lecții importante despre reziliență și speranță.


Susţine
   DONEAZà  
contribuind la promovarea unui altfel de jurnalism!
Orice sumă contează!

Mihai Calin Paval
RO53INGB0000999901462814
ING Bank

Asociaţia Reporter pur şi simplu
CIF: 27968875
IBAN: RO93RZBR0000060014546682
Raiffeisen Bank

Credem, sincer, că se poate face
jurnalism fără circ mediatic, de oricare ar fi acesta.
Un jurnalism care să promoveze frumosul.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *